Kentsel Dönüşüm Yasası

Kentsel Dönüşüm YasasıKısaca Kentsel Dönüşüm Yasası Hakkında

Yaşadığımız depremlerin ardından, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu kabul edip, bu gerçekle yaşamamız gerektiğinin bilincine varmalıyız. Son yıllarda deprem dolayısı ile maddi ve manevi anlamda büyük kayıpların verildiği ülkemizde, ömrünü tamamlamış ve deprem riski taşıyan binaların yenilenmesi için devlet destekli ve çıkarılan yasa ile çerçeveleri belirlenmiş bir proje hayata geçirilmektedir. Binasının risk taşıdığını düşünen kat sahiplerinden birinin ya da birkaçının, bakanlıkça onaylı kentsel dönüşüm merkezlerine başvurusuyla başlayan süreç sonunda yenilenmiş, depreme dayanıklı binalar yapılmaktadır.

Binamın Deprem Açısından Riskli Olduğunu Düşünüyorum, Ne Yapmalıyım?

Eğer binanızın eski, yıpranmış, depreme karşı risk taşıdığını düşünüyorsanız; bakanlıkça onaylı kentsel dönüşüm merkezlerine bir adet kimlik ve tapu fotokopisi ile başvurmalısınız. Bu merkezlerden alacağınız depreme karşı risk taşıdığına dair rapor bakanlık tarafından onaylandığında, inşaatı üstlenmesini istediğiniz firma ile görüşmelere başlayabilirsiniz. Panorama İnşaat olarak kentsel dönüşüm projelerinde ev sahiplerine her türlü konuda yardımcı olmak ve yol göstermek için ekibimizle birlikte ofisimizde yapacağımız görüşmenin ardından, çoğunluğun verdiği kararlara istinaden başlayan çalışmalarımızda önceliğimiz müşteri memnuniyetidir.

Kentsel Dönüşüm İçin Kira Yardımı Ve Kredi Çekmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Deprem risk raporu alınmış ve inşaatın yapımı için bir firma ile anlaşılmış ise, kira yardımı herkesi kapsar. Mülk sahipleri için apartmanda sahibi oldukları daire sayısına bakılmaksızın, kira yardımı bir kereye mahsus verilir. Kira yardımı için belirlenen tutar, şehire göre değişmektedir. Kira yardımı 18 ay boyunca ödenir ve geri ödemesi yoktur. Kredi ise bakanlık tarafından anlaşmalı tüm bankalardan düşük faiz oranları ve vade seçenekleri ile kullanılabilmektedir.

Bize Ulaşın

icon

Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı, Ünverdi İş Merkezi No:73/38
Bahçelievler/İstanbul

telefon +90 212 441 2261
faks +90 212 441 2263
email [email protected]

google-harita