Kentsel Dönüşüm Projeleri

Kentsel Dönüşümden Yararlanmak İçin

Kentsel Dönüşüm ProjeleriVan depreminden sonra 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu sayede eski, risk taşıyan binalarınızı yeniden inşa edebilir, dönüşüm yapabilirsiniz. Riskli alanlar haricindeki yerler kişilerin talebi üzerine gerçekleştirilir. Kentsel dönüşümden yararlanmak için yapı sahibine ait tapu, nüfus cüzdanı, dilekçe ve bakanlığın lisanslandırdığı bir kuruma başvurmanız gerekmektedir. Panorama İnşaat, kentsel dönüşüm için başvuracağınız adreslerden biridir. Daha sonra bakanlığın onayı ile riskli bina belgesi almanız gerekmektedir.

Binanın Kentsel Dönüşüme Girdiği Süreç

Bakanlık tarafından riskli onayını alan bina, kanunlara göre yıkılma durumuna gelmiş olacaktır. Bina içerisindeki her birey tapu hissesi kadar arsa hissedarı olacaktır. Daha sonrası ise binanın kime, nasıl yaptırılacağı konusunda karar verme aşamasıdır. Binada kararı, arsa hisse oranının en az 2/3’lüğünün onayı ile Bina Ortak Karar Protokolü’nce karar verilir. Daha sonrasında bir hukukçu dâhilinde bu kararın bir örneği bakanlığa yollanmalıdır. Aksi takdirde Bakanlık, binada çoğunluğun sağlanmadığı varsayabilir ve 60 gün içerisinde binanızı yıkabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Ve Kira Yardımı

  • Eğer kat açısından yüksek olmayan bir bina ise Kentsel Dönüşüm Kredisi alarak bir inşaat şirketi ile taahhüt yoluyla yeni bir bina anlaşması yapabilirsiniz.
  • Bölüm başı bağımsız kredi000 TL olarak belirlenmiştir.
  • 24-120 ay arasında vadesi vardır.
  • Geri ödemesiz kira yardımı ise 650 TL olup 18 ay geçerlidir.
  • Hem kentsel dönüşüm kredisi hem de kira yardımı alma şansınız yoktur. İkisinden biri seçiminiz olmalıdır.
  • Kentsel dönüşüm kredisini anlaşmalı bankalardan alırken kira yardımını İl Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne başvuru yaparak alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

icon

Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı, Ünverdi İş Merkezi No:73/38
Bahçelievler/İstanbul

telefon +90 212 441 2261
faks +90 212 441 2263
email [email protected]

google-harita