Kentsel Dönüşüm Kanunu

6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu ve Amacı Hakkında Bilgi

Kentsel Dönüşüm KanunuBu kanun, afet riski taşıyan, eskimiş, ekonomik ve sağlık açısından ömrünü yitirmiş yapıların daha uygun şartlara dönüşmesi için oluşturulmuştur. Sağlıklı bir yaşam çevresi oluşturmak için, risksiz ve herhangi bir doğal afete karşı sağlam yapılar ortaya çıkarmak için vardır. Daha önce yaşanmış sorunlar, göze alınmamış riskler ve afetler sonucunda yaşanan can kayıplarının yaşanmamasını sağlamak ve güvenilir bir çevre içindir.

Kentsel Dönüşüm Kanunu ve Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kredisi ya da kira yardımı alabilmek için belirli evraklar ve şartlar gerekmektedir.

  • Riskli alanlar dışındaki yapılar için 18 ay boyunca kira verilir.
  • Riskli alanlar için ise 36 aya varan kiralar verilmektedir.
  • Kira yardımı aylık 600 TL’yi geçmemektedir.
  • Bütün kiralar toplu olacak peşin ödenmez. Ancak taşınma masrafları göz önünde bulundurulduğunda 5 aylık kira peşin ödenebilir.

Riskli alanlar için yapacağınız kira yardımları için belediyelere başvurabilirsiniz. Riskli alan dışında belirtilen bölgeler için ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Projesi Esnasında Dikkat Edilen Hususlar

Bu proje esnasında önemli olan bireylerin memnuniyeti odaklı ve sağlıklı, güvenilir bir çevre yaratmak amaçlı olmasıdır. Bağımsız birimleri olan herkese sahip olduğu kadar yapı, bina verilecektir. Ayrıca riskli belirlenen alanların bulunduğu parsellerde sağlam, risk taşımayan yapılar olursa bu yapılar, kentsel dönüşüm projesi dışında tutulabilecektir. Fakat projenin bütünlüğünü bozmamak amacıyla eğer tamamıyla yıkılması gerekiyorsa riskli alan içerisinde sağlam duran yapı da dönüşüm içerisine girecektir.

Bize Ulaşın

icon

Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı, Ünverdi İş Merkezi No:73/38
Bahçelievler/İstanbul

telefon +90 212 441 2261
faks +90 212 441 2263
email [email protected]

google-harita