Kentsel Dönüşüm Hakkında Her Şey

Kentsel Dönüşüm Hakkında Her Şey

Panorama İnşaat olarak kentsel dönüşüm projelerinde siz daire sahiplerine her türlü kolaylığı sağlamak; dayanıklı, güvenilir ve huzurlu bir yuvaya kavuşturmak için sizi ofislerimize bekliyoruz.

Riskli binaların tespit edilmesi nasıl gerçekleşecek? binanızın riskli olduğunu düşünüyorsanız, başvurmak için apartmandaki 2/3 çoğunluğa ihtiyacınız yoktur. Tek bir bina sakininin müracaatı bile risk tespiti yapılması için yeterlidir. Binadaki kat maliki ya da maliklerinin kimlik ve tapu fotokopisi ile başvurması ile süreç başlayacaktır. Bakanlıkça onaylanmış risk tespiti yapan kurum ve kuruluşlar, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde güncel olarak yayınlanmaktadır.

Herkes risk tespiti yaptırmak zorunda mıdır? konuyla ilgili böyle bir yaptırım bulunmamasına rağmen, pek çok kişi kanunun çıkmasının hemen ardından risk tespiti için başvuru yapmıştır. Türkiye’de milyonlarca binanın eğitimsiz kişiler tarafından yapıldığı, kullanılan malzeme ve işçilik açısından değerlendirildiğinde teknik gerekliliklere riayet edilmediği, sonuç olarak olası bir deprem için risk taşıdığı düşünüldüğünde kat sahipleri risk tespiti yaptırmayı canı gönülden istemektedir.

Risk tespiti için yapılan masrafları ve yıkımla ilgili masrafları kim ödeyecek? Risk tespiti için başvurulduğunda; tespitin masraflarını daire sahiplerinin üstleneceği bilinmelidir. Yapının riskli olduğunun belirlenmesi halinde, verilen yıkım kararı sonunda diğer daire sahipleri karşı çıkacak ya da yıkıma engel olacak olursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmalıdır.

Kira desteğinden kaç ay faydalanılabilir? binalarında risk tespit edilmiş ve yıkılmasına karar verilmiş kişiler, müracaatları halinde 18 ay boyunca kira yardımından faydalanabileceklerdir. Bu kira yardımının miktarı şehre göre değişmektedir. Ayrıca evinin dönüşümü için gerekli olan meblağı bankadan kredi çekerek temin etmek isteyen kişiler için de faiz desteği sağlanacaktır. Bunlara ilave olarak, banka kredisi kullanmak isteyen kişiler, birçok vergiden de muaf tutulacaklardır.

Bize Ulaşın

icon

Bahçelievler Mah. Adnan Kahveci Bulvarı, Ünverdi İş Merkezi No:73/38
Bahçelievler/İstanbul

telefon +90 212 441 2261
faks +90 212 441 2263
email [email protected]

google-harita